-
Czy możliwe jest zdalne sterowanie ustawieniami kamer CNB?
Wiele kamer posiada OSD, jednak zmiana parametrów pracy kamery wymaga bezpośredniego kontaktu z kamerą. W sytuacji gdy kamera jest zawieszona wysoko na słupie czy ścianie jest to bardzo kłopotliwe. CNB oferuje proste rozwiązanie – sterowanie kamerami za pomocą interfejsu RS-485.
Interfejs RS-485 umożliwia sterowanie kamerą na odległość 1200 i więcej metrów. Do sterowania kamerą potrzebny jest rejestrator albo klawiatura z zaimplementowanym protokołem Pelco-D, w praktyce oznacza to że możemy sterować kamerami CNB z praktycznie każdego urządzenia na rynku. Do wejścia i poruszania się po menu w OSD wymagane jest by były dostępne klawisze zoom +/-, IRIS +/- oraz MENU. Gdyby klawisz Menu nie działał, albo go nie było, to jego odpowiednikiem funkcjonalnym jest Preset 95.
Przykładem mogą być urządzenia CNB: rejestrator HDS4848DV albo klawiatura SC3100. Warto pamiętać że do podłączenia sterowania wystarczy jedna para, więc idealnym rozwiązaniem jest stosowanie skrętki UTP – 1 para służy do przesłania wizji, druga i trzecia do zasilania kamery a czwarta do komunikacji z kamerą.
Z naszej oferty poniższe kamery są standardowo wyposażone w RS-485:
- BBM-21 – kamera box
- BBM-21F – kamera box
- V2862PVF – kamera wandaloodporna
- CCM-21VF – kamera box
- BBM-25F – box
- BBM-27F – box
- VBB-31VF – wandal WDR Blue-I
- A także wszystkie kamery szybkoobrotowe.
-
Jak prawidłowo ustawić ostrość w kamerach dualnych?
W praktyce jeśli ustawiamy ostrość obiektywu przy dobrym oświetleniu w trybie kolorowym to zawsze po przełączaniu w tryb czarno-biały okaże się że ostrość jest ustawiona lekko nieprecyzyjnie.
W zależności od kamery i obiektywu pogorszenie się ostrości jest różne.
Jeśli ustawiamy ostrość w trybie kolorowym to zakres kiedy „łapiemy” ostrość jest dość duży – regulując ostrością w obiektywie nie ma jednego wyraźnego miejsca gdzie występuje optymalna ostrość. Nawet jeśli ustawimy ostrość bardzo starannie to po przełączeniu w tryb czarno-biały i tak okazuje się że można ostrość jeszcze poprawić. Co ciekawe, widać to w świetle widzialnym, czyli nie jest to związane z aberracją chromatyczną i praca z podświetleniem w podczerwienie.
Jeżeli ustawiamy w trybie czarno-białym to mamy wyraźne maksimum – minimalna zmiana pokrętła regulacji ostrości zauważalnie wpływa na ostrość. Po przełączeniu kamery w tryb kolorowy dalej mamy optymalnie ustawioną ostrość.
Dlatego zaleca się ustawianie ostrości w kamerach dualnych po przełączeniu w tryb czarno-biały w słabszym oświetleniu i późniejsze sprawdzenie w kolorze przy normalnym oświetleniu.
-
W jaki sposób udostępnić dynamiczny obraz z kamery IP XNET na stronie internetowej?
Udostępnienie obrazu na stronie wymaga:
- włączenia drugiego strumienia w kamerze IP (jest to możliwe jeśli główny strumień ma rozdzielczość nie większą niż 1280x720px)
- ustawienie w drugim strumieniu kodeka MJPEG
- przekierowania na routerze portu HTTP na adres kamery
- umieszczenia na stronie odpowiedniego JavaScriptu
-
W jaki sposób rozdzielić sygnał wideo na kilka odbiorników wideo z jednej kamery CCTV?
W wielu typowych instalacjach, gdzie do jednej kamery chcemy podłączyć większą ilość odbiorników, występuje problem z rozdzieleniem sygnału wideo. W ofercie COMMAX dostępny jest uniwersalny rozdzielacz/wzmacniacz sygnału wideo. VD-104 COMMAX posiada jedno wejście sygnału wideo i 4 wyjścia, wymagane zasilanie 12-24VDC z dobrze filtrującego zasilacza np.COMMAX RF-1A lub RF-2A (zasilacze transformatorowe).
Rozdzielacz/wzmacniacz może być stosowany w instalacjach analogowych wideodomofonowych i CCTV, posiada dwa tryby pracy: automatyczny (normalizowanie sygnału do poziomu 1 Vpp) lub manualny (potencjometr do regulacji wzmocnienia), ustawienia są wspólne dla wszystkich 4 kanałów. Praca w trybie AUTO jest zalecana gdy uruchamiamy system i nie wiemy jakie ustawienia są potrzebne.
-
Zasilanie monitorów COMMAX 230V czy 24VDC ?
W ofercie COMMAX dla klientów indywidualnych (systemy analogowe) dostępne są monitory zasilane z sieci 230V lub 24VDC. Część monitorów (4-7″) jest już dostępna w wersji 230V lub 24V, modele których brakuje można zamówić na 24V ale wymaga to wcześniejszego kontaktu z firmą.
Monitory DC tolerują zakres napięcia zasilania na zaciskach 16-28VDC, takie rozwiązanie pozwala zainstalować monitory w znacznej odległości od zasilacza np 20m dla zasilaczy 24V i przewodów 2×0,5mm. Do zasilania monitorów DC można użyć różnych dostępnych typów przewodów (YTDY,FTP,UTP, OMY…) Dla ułatwienia monitory 24VDC mają dodawane w opisach symbolu „DC”.
UWAGA: W zestawie z monitorem nie ma zasilacza, jest dostępny oddzielnie: RF-2A lub RF-2AS.
-
Czy istnieje możliwość podłączenia dodatkowego unifonu do systemu domofonowego ABAXO?
System domofonowy ABAXO można rozbudować o dodatkowa słuchawkę (unifon). Należy połączyć je równolegle, każdy unifon potrzebuje zasilania 12VDC (zasilacze są w zestawie z unifonami).
-
W jaki sposób rozbudować system domofonowy COMMAX o dodatkowe wejście?
System 2 żyłowy domofonowy COMMAX został zaprojektowany do obsługi jednego wejścia, można jednak doinstalować równolegle dodatkowy paneli wywołania (powinien być tego samego typu). W takim połączeniu rozmowę będzie słychać w obu panelach wejściowych jednocześnie. Unifony DP-2HPR (lub DP-20HR) mają seryjnie zamontowane 2 przyciski sterowania “NO”, najczęściej sterujące furtką i bramą wjazdową.
Jeśli zależy nam na odseparowaniu torów fonii to sugerujemy monitory wideodomofonowe systemu analogowego COMMAX które obsługują większą ilość wejść (najczęściej 2 lub więcej przez dalszą rozbudowę).
-
Jak zwiększyć ilość wejść w monitorach COMMAX (dodatkowe kamery do monitorów)?
Moduły przekaźnikowe MD-KAM2 i MD-KAM4 pozwalają dołączyć dodatkowe kamery wykorzystując jedno gniazdo 4 pinowe monitora. Za pomocą modułów można istniejącą już instalację znacznie rozbudować lub uprościć nową instalację. Współpracują z wszystkimi modelami monitorów analogowych COMMAX oraz z wejściem analogowym monitorów systemu cyfrowego Gate View COMMAX.
Dostępne są 2 wersje:
- MD-KAM2 moduł ma 2 wejścia i 1 wyjście, działa prawidłowo z kamerami wideo domofonowymi COMMAX (4 żyłowe) jak i z kamerami CCTV służącymi tylko do podglądu (2 żyły). Możliwy podgląd wszystkich kamer od strony monitora, przełączanie przyciskiem podglądu.
- MD-KAM4 moduł ma 4 wejścia i 1 wyjście, działa prawidłowo z kamerami wideo domofonowymi COMMAX (4 żyłowe). Możliwy podgląd ostatniej aktywnej kamery od strony monitora.
-
Jak poprawić jakość sygnału wideo w wideodomofonach analgowych?
W wielu instalacjach wideodomofonowych analogowych zdarzają się problemy z jakością sygnału wideo, często powodami są nieodpowiednie przewody, zbyt długie odległości, proces starzenia się przewodów, zawilgocenie przewodów zwłaszcza ziemnych. Bardzo istotny czynnik to jakość samego przewodu, stosowanie przewodów miedziowanych zamiast miedzianych.
Sygnał WIDEO z kamer analogowych wideodomofonowych COMMAX jest wyprowadzony w systemie PAL i powinien być przesyłany np. przewodami koncentrycznymi, które jednak są mało popularne w instalacjach wideodomofonowych. W zdecydowanej większości przypadków układane są przewody proste (telefoniczne, komunikacyjne) lub przewody parowane (np. popularne skrętki FTP/UTP) i zazwyczaj przy odległościach do kilkudziesięciu metrów sygnał jest akceptowalny (zwłaszcza jeśli jest oglądany na monitorach 3.5” lub 5”).
W przypadkach gdy takowy sygnał jest przesyłany na zbyt długie odległości bądź jest zniekształcony lub zakłócany ciekawym i tanim rozwiązaniem jest stosowanie transformatorów dopasowujących, czyli tzw. transmiterów (jak do systemów CCTV PAL/NTSC). Rozwiązanie jest proste, tanie a same transmitery mogą mieć dodatkowo regulację wzmocnienia czy pełnić funkcję rozgałęźników.
-
Czy jest możliwe sterowanie automatyką bramową w monitorach analogowych COMMAX?
Instalatorzy często napotykają na problem, jak sterować furtką, bramą automatyczną czy jeszcze innymi dodatkowymi urządzeniami, czyli po uaktywnieniu monitora użytkownik powinien mieć możliwość wyboru co chce uaktywnić: furtkę,bramę,załącznie światła itd.
Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego panelu wywołania, wywołanie z panelu przy furtce -otwieramy furtkę, wywołanie z dodatkowego panelu zamontowanego przy bramie wjazdowej- otwieramy bramę…ale co jak jest tylko jeden panel?
Odp: moduły umożliwiające sterownie dodatkowymi urządzeniami przez przycisk interkomu.
UWAGA:
Moduł MD-RA współpracuje z monitorami analogowymi posiadającymi funkcję interkomu monitor-monitor (CDV 35N/35H/50N/51AM/70AD/71AM,40Q, DPV-4HP/HP2/PN/AE
-
W jaki sposób rozdzielić sygnał wideo dla kilku odbiorników z kamery wideodomofonowej?
W wielu typowych instalacjach, gdzie do jednej kamery chcemy podłączyć większą ilość odbiorników, występuje problem z rozdzieleniem sygnału wideo. W ofercie COMMAX dostępny jest uniwersalny rozdzielacz/wzmacniacz sygnału wideo. VD-104 COMMAX posiada jedno wejście sygnału wideo i 4 wyjścia, wymagane zasilanie 12-24VDC z dobrze filtrującego zasilacza np…COMMAX RF-1A lub RF-2A (zasilacze transformatorowe).
Rozdzielacz/wzmacniacz może być stosowany w instalacjach analogowych wideodomofonowych i CCTV, posiada dwa tryby pracy: automatyczny (normalizowanie sygnału do poziomu 1 Vpp) lub manualny (potencjometr do regulacji wzmocnienia), ustawienia są wspólne dla wszystkich 4 kanałów. Praca w trybie AUTO jest zalecana gdy uruchamiamy system i nie wiemy jakie ustawienia są potrzebne.
-
Jakie okablowanie należy przygotować do wideodomofonów analogowych?
Prawidłowe przygotowanie instalacji wideodomofonowej umożliwia łatwy montaż i uzyskanie maksymalnej funkcjonalności, no i oczywiście unikniecie “przypadkowych” awarii.
System videodomofonowy dla typowego “domku” składa się z kamery (umieszczonej na zewnątrz) i monitora (umieszczonego wewnątrz mieszkania). W prostych instalacjach wykorzystuje się systemy analogowe gdyż są one tanie, łatwe w konfiguracji i w miarę możliwości niezawodne.
Systemy analogowe COMMAX działają prawidłowo jeśli jest zachowana odpowiednia średnica i długość przewodu, oczywiście jeśli przewód jest w ziemi powinien być w odpowiedniej izolacji. Większość monitorów analogowych jest zasilana z sieci 230V, czyli trzeba uwzględnić w pobliżu monitora dostępność zasilania.
Przekrój przewodu zależy od “odległości kablowej” czyli:
- dla odległości kamera-monitor do 50m, wystarczy 0,5mm
- dla odległości kamera-monitor 50-150m, potrzebujemy 0,8mm (w praktyce najczęściej łączymy 2 żyły 0,5
Dodatkowo powyżej 50m zaczyna się problem z prawidłowym ekranowaniem sygnału wideo, są 2 rozwiązania czyli:
1.przewód koncentryczny ( masa musi być podłączona do” -” zasilania kamery)
2.transmisja symetryczna wideo, wykorzystująca 2 żyły(zalecana skrętka UTP, potrzebne dodatkowe transmitery)
Komunikacja A/V kamera-monitor to 4 żyły, dodatkowo konieczne jest doprowadzenie zasilania do obwodu elektrozaczepu (kamera ma wbudowany przekaźnik NO), zalecany “minimalny przekrój” j.w. Jeśli chcemy aby taka instalacja wyglądała estetycznie warto zamontować w miejscu gdzie będzie monitor popularną “głęboką puszkę instalacyjną”. W puszce oprócz połączenia monitor-kamera, będzie dołączone zasilanie 230V monitora, dodatkowo można zainstalować miniaturowy transformator do obwodu elektrozaczepu DE-0612T.
Przeszkadzającą wtyczkę do monitora można odciąć i połączyć przewód listwą łączeniową z przewodami sieci 230V (co nie powoduje utraty gwarancji). Oczywiście wszystkie prace tego typu powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje/uprawnienia czyli instalator.
-
Jak otwierać dodatkowo furtkę za pomocą pilota, przycisku radiowego czy szyfratora?
Każda kamera COMMAX może sterować jednym wejściem (furtka/barama/szlaban…), jest to realizowane przez przekaźnik wbudowany w kamerę. Wyprowadzenia przekaźnika są bez potencjałowe NO, czyli jest to tylko obwód zwierny, na który nie jest podawane żadne napięcie. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie kamery COMMAX do sterowania dowolnymi systemami kontroli dostępu, zarówno jako oddzielny system jak i bardzo łatwo integruje się z innymi urządzeniami otwierającymi “to samo wejście”.
Jeśli wiemy, że kamera ma wyprowadzony obwód NO, to wystarczy dołączyć równolegle dodatkowe dowolne urządzenie z wyprowadzonym obwodem NO. Tymi dodatkowymi urządzeniami często są:
- proste układy sterowania radiowego (piloty lub przyciski) np. systemy SCOT RC-112A/B
- przyciski przewodowe wyjścia np. SCOT BT-1A/B/3N/2
- dowolne zamki szyfrowe które na wyjściu sterującym posiadają przekaźnik NO